Menu
Vyhledávání
VŘ DM
Zpracoval : Mgr. Bedřich Hájek **** Nezávazný vzor
__________________________________________________________________________
Vnitřní řád DM vychází ze zmocnění, kterým školský zákon (ŠZ) pověřil ředitele.
Škola se řídí školním řádem, pro DM je vydán vnitřní řád (§ 30 ŠZ). Škola a DM má jiné poslání i jiné formy činnosti, proto není vhodné tyto dokumenty slučovat, pro každý subjekt je vydán samostatný dokument.
Školní řád, vnitřní řád a stipendijní řád § 30 školského zákona stanovuje dle odst. (1)
Ředitel školy vydá školní řád; ředitel školského zařízení vnitřní řád. Školní řád a vnitřní řád upravuje podmínky, provoz a režim ve škole nebo školském zařízení (viz § 30 ŠZ). Školní řád nebo vnitřní řád zveřejní ředitel na přístupném místě ve škole nebo školském zařízení, prokazatelným způsobem s ním seznámí zaměstnance, žáky a studenty školy nebo školského zařízení a informuje o jeho vydání a obsahu zákonné zástupce nezletilých dětí a žáků.
Při tvorbě závazného dokumentu, kterým je vnitřní řád DM, je nutné vycházet z ustanovení školského zákona. Paragraf 21 ŠZ vymezuje práva žáků a jejich zákonných zástupců.
§ 21 Práva žáků, studentů a zákonných zástupců dětí a nezletilých žáků
(1) Žáci a studenti mají právo
a) na vzdělávání a školské služby podle tohoto zákona,
b) na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání,
c) volit a být voleni do školské rady, jsou-li zletilí,
d) zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků a studentů, volit a být do nich voleni, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy s tím, že ředitel školy je povinen se stanovisky a vyjádřeními těchto samosprávných orgánů zabývat,
e) vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpoví-dající jejich věku a stupni vývoje,
f) na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle tohoto zákona.
(2) Práva uvedená v odstavci 1 s výjimkou písmen a) a d) mají také zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků.
(3) Na informace podle odstavce 1 písm. b) mají v případě zletilých žáků a studentů právo také jejich rodiče, popřípadě osoby, které vůči zletilým žákům a studentům plní vyživovací povinnost.
§ 22 Povinnosti žáků, studentů a zákonných zástupců dětí a nezletilých žáků
(1) Žáci a studenti jsou povinni
a) řádně docházet do školy nebo školského zařízení a řádně se vzdělávat,
b) dodržovat školní a vnitřní řád a předpisy a pokyny školy a školského zařízení k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni,
c) plnit pokyny pedagogických pracovníků škol a školských zařízení vydané v souladu s právními předpisy a školním nebo vnitřním řádem.
(2) Zletilí žáci a studenti jsou dále povinni
a) informovat školu a školské zařízení o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání,
b) dokládat důvody své nepřítomnosti ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem,
c) oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle § 28 odst. 2 a 3 a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka a studenta, a změny v těchto údajích.
(3) Zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků jsou povinni
a) zajistit, aby dítě a žák docházel řádně do školy nebo školského zařízení,
b) na vyzvání ředitele školy nebo školského zařízení se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte nebo žáka,
c) informovat školu a školské zařízení o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání,
d) dokládat důvody nepřítomnosti dítěte a žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem,
e) oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle § 28 odst. 2 a 3 a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte a žáka, a změny v těchto údajích.
Zákonná ustanovení školského zákona není potřebí do vnitřního řádu citovat v celé šíři, ale stručně připomenout v obecně srozumitelné formulaci.
Vnitřní řád má být formulován stručně, jednoznačně a obecně srozumitelně, má mít formální účinnost a být vynutitelný. Tento dokument určuje žákům pravidla pobytu v zařízení, jejich práva a povinnosti, o podmínkách ubytování informuje i jejich zákonné zástupce, stanovuje dobu provozu a rozsah služeb pro žáky a studenty. Nesmí být v rozporu s obecně platnými ustanoveními, a při výkladu, který by měl být nezbytnou součástí seznamování s vnitřním řádem prováděným vychovatelem, je nutné zohledňovat zejména tyto právní normy:
Úmluva o právech dítěte; Listina základních práv a svobod; školský zákon; občanský zákoník; zákon o rodině; zákon o svobodném přístupu k informacím; zákon o přestupcích; trestní zákon; zákon o sociálně právní ochraně dětí. Dále: vyhláška o školských výchovných a ubytovacích zařízeních; vyhláška o organizaci školního roku; vyhláška o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných; vyhláška o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních; metodický pokyn k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení, metodický pokyn k prevenci sociálně patologických jevů u dětí a mládeže.
Při práci s právními normami vždy vycházíme z platného znění tj. i s pozdějšími úpravami či doplňky.
Vnitřní řád obsahuje obecná provozní ustanovení, práva a povinnosti žáků a nezbytné zákazy. U jednotlivých ustanovení není třeba citovat příslušná legislativní ustanovení ani odvolávky na ně, případné vysvětlení je součástí seznamování žáků, studentů a zákonných zástupců. Vnitřní organizaci zařízení a náplň práce vychovatelů řeší jiné interní dokumenty. Jednotlivá ustanovení by měla splňovat základní znaky právních norem: závaznost, obecnost, formální účinnost a vynutitelnost. Vnitřní řád vydává ředitel, proto by neměl opomenout i některé formální náležitosti. Platnost stvrzuje vlastnoručním podpisem a připojí datum schválení, nebo odkdy vstupuje řád v platnost.
Denní režim a ustanovení o výši plateb je může být přílohou řádu, neboť se mohou častěji měnit.
Všeobecné požadavky na vnitřní řád domova mládeže:
Ubytování v domově mládeže (dále DM) není nárokové, doporučuje se, aby ředitel při kladném vyřízení přihlášky neodpovídal formou rozhodnutí, což by vlastně vyžadovalo formulace jako u správního řízení a pak by muselo mít tři základní části: rozhodnutí, zdůvodnění a poučení o možnosti odvolání. Vhodnější formulace je vyhovění žádosti o umístění v DM nebo sdělení o přijetí do DM. Jestliže žák porušuje vnitřní řád DM a ředitel ukončuje jeho ubytování, již používá formu rozhodnutí. V poučení o odvolání je uveden krajský úřad, který plní úkoly nadřízeného správního orgánu ředitelů.
DM je určen k ubytování žáků středních škol, středních odborných učilišť, učilišť atd. a studentům vyšších odborných škol. Je třeba si ověřit, zda uchazeči jsou žáky škol zařazených do rejstříku škol a školských zařízení. Žáky základních škol (např. sportovce) je možné ubytovat v odůvodněných případech (doporučuje se po předchozí dohodě se zřizovatelem) a tuto skutečnost je nutné vyznačit v zahajovacím statistickém Výkaze o ubytovacím zařízení. Na písemnosti vztahující se k ubytování ani na deníky výchovných skupin se nedává kulaté razítko s malým státním znakem, neboť to nejsou akty správního řízení a na jejich základě se nevydávají žádné další osvědčující závazné listiny.
Žáci se v DM stravují. Touto podmínkou je možné podmiňovat ubytování. Ustanovení je vázáno na existenci kuchyně. Pokud žáci docházejí do vzdálených škol, které mají vlastní školní kuchyně, je samozřejmé, že na oběd nebudou mezi dopoledním a odpoledním vyučováním běžet do DM.
DM je zpravidla v provozu jen ve dnech školního vyučování a všechny víkendy jsou odjezdové, příp. jednou za dva týdny apod. Jestliže jsou víkendy odjezdové, ředitel si může vyhradit právo povolit výjimky z vážných důvodů (maturitní plesy, praxe apod.). Ustanovení o provozu má v návaznosti rozpis pedagogických služeb, četnost výměny prádla atd. Součástí je stanovení hodin příjezdů a odjezdů žáků.
Do základních ustanovení lze také zařadit kategorizaci ubytovacích jednotek. Celý domov nemusí být paušálně zařazen do stejné kategorie, ale podle počtu lůžek lze rozdílně zařazovat jednotlivé ložnice a tím také odlišovat platby za ubytování. Do první kategorie patří ložnice, které mají nejvýše tři lůžka. Do druhé kategorie spadají pokoje s více lůžky.
Řád by měl v úvodním ustanovení také určit dobu a způsob plateb.
Práva ubytovaných žáků:
Každý řád má být vyrovnaný, tzn. že má obsahovat nejen povinnosti, ale také práva osob, na něž se příslušný dokument vztahuje:
Užívat vybavení DM určené žákům (v tomto ustanovení může následovat výčet prostor či služeb).
Dostávat čisté ložní prádlo jednou za 14 dnů při nepřetržitém provozu, v případě potřeby častěji.
Podílet se na organizaci života DM, účastnit se všech akcí pořádaných DM a žákovskou samosprávou.
Podávat připomínky ke všem otázkám života DM řediteli, vychovateli nebo žákovské samosprávě – případné stížnosti a připomínky žáků budou samozřejmě řešeny, tzn. že ředitel se jimi bude skutečně zabývat, jak mu ukládá § 21 odst. 2 písm. d) ŠZ. V případě šetření závažných stížností na DM vnějšími orgány je užitečné, aby ředitel mohl doložit, že se podněty žáků studentů zabýval. To však neznamená, že všem podnětům musel vyhovět.
Být volen do žákovské samosprávy – žákovská samospráva má mít roli iniciátora aktivit v DM a mnohde ji skutečně má; pro tento orgán se vždy nedaří najít smysluplnou sféru jeho působnosti.
Citlivou otázkou jsou vycházky. V některých domovech jsou pevně stanovené dny vycházek – zpravidla na středu, kdy také bývá studená večeře. Žák může kterýkoli den požádat o další vycházky. Je-li v řádu stanovený den vycházek, nelze užít jako výchovného prostředku jejich zákaz – dítě má podle Úmluvy o právech dítěte na volný čas nárok. Zákaz vycházek nemá žádnou právní oporu, nelze jej proto užívat. Po dohodě s rodiči je však možné neudělit mimořádnou vycházku – tj. vycházku mimo stanovený den vycházek.
Pokud nezletilý žák chce během týdne odjet domů či jinam, může tak učinit, avšak pouze s předběžným písemným souhlasem rodičů. Tento bod, jakož i řadu dalších, lze také formulovat jako zákaz, např.: „Bez předběžného souhlasu rodičů žák nesmí odjíždět během týdne domů a ani jinam.“
Vnitřními řády bývá mnohé zakazováno, leč podíváme-li se podrobněji na ony zákazy, shledáme, že to jsou jen určitá vymezení některých povolených jevů. Řadu ustanovení je vhodnější formulovat jako právo (sice limitované) než jako povinnost či zákaz. Výčet povinností a zákazů by neměl převyšovat výčet práv a povolení.
Zákaz, že žáci v DM nesmějí používat vlastní elektrospotřebiče (z bezpečnostních důvodů to jsou zejména tepelné a jiné zářiče, avšak je samozřejmé, že mnohé jiné elektrospotřebiče žáci mají a jejich užívání budou vyžadovat), je vhodnější formulovat do vnitřního řádu ustanovení jako právo: Po schválení ředitelem (či vychovatelem) má žák právo užívat dohodnuté elektrospotřebiče. Může následovat jejich výčet (rozhlasové přístroje, elektrické holicí strojky, budíky, TV, PC apod.), záleží na místních podmínkách. Schválení elektrospotřebiče je vázáno zejména na otázky bezpečnosti, tzn. že to nebudou např. vlastní žehličky, zářiče, varné konvice, prodlužovaní kabely jimiž je DM vybaven. Za bezpečný provoz vnesených elektrospotřebičů odpovídá DM, proto má povinnost minimalizovat možná rizika spojená s jejich provozem. Písemné povolení je založené v dokumentaci. Za užívání vlastního elektrospotřebič může DM požadovat přiměřený poplatek na náhradu elektrického proudu a provedení revize spotřebiče.
Regulována či vymezována je i vlastní výzdoba pokojů – žáci si nemohou vylepovat plakáty ani jiné obrázky, protože se tím může poškozovat malba, nábytek. Žáci si také často chtějí svou ložnici vyzdobit obrázky či předměty, o nichž se vychovatelé domnívají, že nejsou vhodné. Proto než strohý zákaz vlastní výzdoby je opět působivější formulovat právo: Po dohodě s vychovatelem mohou mít žáci na určených místech ložnice vlastní výzdobu.
Ve většině řádů je také zakázáno skladování potravin za okny a v ložnicích. Většina domovů je vybavena ledničkami, proto je lepší zákaz obrátit na ustanovení, že potraviny se ukládají do ledniček, a zpravidla se dodává, že před odjezdem žáků vždy musí být vyprázdněny.
Stanovení (či lépe omezení) týkající se přijímání návštěv je také často formulováno jako zákaz návštěv v ložnicích či dalších místnostech. Většina DM má pro přijímání návštěv určené zvláštní místnosti, proto je vhodné v řádu formulovat, že žák má právo přijímat návštěvy a konkrétně jmenovat prostor. V řádu bude vymezena doba návštěv.
Povinnosti ubytovaných žáků:
Stanovené povinnosti žáků jsou souborem příkazů a zákazů. Ve vnitřním řádu mohou být povinnosti pouze takové, které je možné vymáhat. Nelze dát např. příkaz, že „žák nesmí domů jezdit stopem“. Při vymáhání dodržování stanovených povinností můžeme používat pouze dané výchovné prostředky, tj. pochvaly (bohužel méně používané), napomenutí, důtky udělené ředitelem, podmínečné vyloučení či vyloučení. V některých DM, jež tvoří se školami jeden celek, se zcela neoprávněně promítá nedodržování vnitřního řádu DM do známky z chování na vysvědčení. DM je jiný subjekt než škola (byť s ní tvoří jeden celek), nevydává vysvědčení, proto nelze za porušování vnitřního řádu v DM snižovat známku z chování na školním vysvědčení.
Povinnosti žáků je potřebí stanovit jasně a jednoznačně:
Dodržovat vnitřní řád DM, řídit se pokyny pedagogů DM.
Svědomitě se připravovat na vyučování.
Dodržovat zásady slušného chování a dbát práv ostatních.
Udržovat čistotu a pořádek ve svých osobních věcech, v ložnicích a ve společných prostorách – v tomto bodě je nutné stanovit rozsah úklidu v ložnicích, pokud jej provádějí žáci. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých (§ 22), je nutné v ubytovacích zařízeních denně stírat všechny podlahy, okenní parapety, kryty topných těles, koberce denně čistit vysavačem, denně vynášet odpadky atd. Pokud vychovatel provádí kontrolu pořádku osobních věcí žáků, pak vždy za jejich účasti. Sociální zařízení žáci neuklízejí.
Dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví, dodržovat protipožární předpisy – předpisy jsou obecně stanoveny, jen připomínáme, že poučení o specifických předpisech, které nejsou součástí vnitřního řádu DM, je účelné mít stvrzené podpisy žáků, ale je také nutné přiložit podrobnou osnovu toho, o čem žáci byli poučeni. Je vhodné vložit ustanovení, že nelze manipulovat s otevřeným ohněm, což obsahuje nejen kouření, ale také zapalování svíček či vonných tyčinek na pokojích, které mohou zastírat užívání některých zdraví škodlivých látek.
Ohlásit vychovateli ve službě každý úraz a onemocnění – v případě, že žák onemocní doma a nepřijede ve stanovené době do DM, oznámí to rodiče do doby předpokládaného příjezdu vychovateli ve službě. V některých DM stanovili, že pokud budou telefonicky zjišťovat, proč žák do DM nedorazil bez řádné omluvy, náklady na telefonní hovory budou účtovány zákonným zástupcům. U žáků starších 18 let tato povinnost odpadá, jelikož DM za ně již nemá právní odpovědnost.
Šetřit zařízení DM, elektrickou energií, vodou, potravinami.
Okamžitě hlásit veškeré závady inventáře a zařízení DM vychovateli – do vnitřního řádu nelze paušálně napsat, že škody na zařízení uhradí žák. Finanční náhrady není možné vymáhat v pořizovací ceně, ale v hodnotě, kterou zařízení měla v době poškození. V případě, že je poškozeno zařízení ložnice a není zjištěn viník, lze od obyvatel ložnice vymáhat kolektivní úhradu pouze v případě, že ložnici písemně kolektivně převzali a je uzamykatelná, ale i toto je do jisté míry sporné, jelikož pedagogové mají nad dětmi vykonávat dohled, a tudíž odpovídají i za škody, které neplnoletý žák způsobí v době, kdy za něj vychovatel přebírá odpovědnost.
Je samozřejmé, že se po žácích vyžaduje, aby po budově DM chodili čistě a přiměřeně oblečeni (byť je tato formulace značně vágní), přezuti do domácí obuvi a boty odkládali na místa k tomu určená.
V areálu DM je zakázáno kouřit – toto ustanovení by se mělo paušálně vztahovat na všechny žáky, nelze zřizovat kuřárny ani pro žáky starší 18 let. Není povoleno kouřit ani zaměstnancům DM v prostorách, kam přicházejí žáci, např. ve vychovatelnách.
Užívat, přechovávat a distribuovat zdraví škodlivé látky – dikce tohoto ustanovení prochází mnoha změnami, původně se užívalo vymezení „v domově mládeže“. Záměrně nepřesná formulace bez vymezení místa konzumace má zamezit, aby žáci pod vlivem těchto látek ani nepřicházeli do DM. Užívání alkoholu může být pojímáno jako jedna ze zdraví škodlivých látek, nebo může být vymezeno samostatným bodem.
Specifickým problémem je zamezení krádeží či ztrát (ať již skutečných, nebo domnělých) předmětů nebo finančních částek v DM. Obvykle se v řádech uvádí, že se do DM nevnášejí vyšší částky peněz či cenné předměty, a pokud je to nezbytně nutné, je povinností žáka uložit si je do bezpečí u příslušného pracovníka DM. Stejně však zůstává otevřena otázka často ohlašovaných ztrát mobilních telefonů.
Nelze samozřejmě opomenout zákaz šikany, rasismu a jiných projevů diskriminace, násilí a jejich propagaci.
Přílohou řádu DM obvykle bývá Denní režim, který stanovuje budíček, dobu osobní hygieny, podávání snídaně, obědu, večeře, dobu studijního klidu (neosvědčuje se dávat závaznou studijní dobu zejména pro DM s pestřejší skladbou ubytovaných žáků) a večerku (nejpozději ve 22 hod.). Pro žáky a studenty starší 18 let se může zpracovat zvláštní denní režim, který může mít např. odlišný systém vycházek či pobytu mimo DM.